Articles Comments

UC Family Magazine » Гордон Ґорді - «Шумка», Ірина Колодійчик » Гордон Ґорді – «Шумка»

Гордон Ґорді – «Шумка»

Eve of Kupalo (Mask Waltz)

Eve of Kupalo (Mask Waltz)

Гордон Ґорді «Ми робимо не просто репертуарні танці, а сюжетні та балетні теми».

Цьогоріч відомий танцювальний ансамбль  «Шумка» святкує своє офіційне 50-річчя, хоч насправді створювався раніше.  Про будні ансамблю розповідає  Гордон Ґорді , хореограф і арт-менеджер  ансамблю  з 10-річним стажем.  Його танцювальні п’єси «Стежки до гапака», «Шумківська Попелюшка», «Ніч на Купала» українського стилю  побачило чимало глядачів. 

–          З чого почалась історія ансамблю «Шумка»?

–          Шумка вже існує 52 роки. У місті Едмонтон спочатку були різні малі групи. Одна група  з православної церкви,  друга з протестантської церкви, третя  – це пласт. Найкращі танцюристи мали  думку  зробити ансамбль танцюристів, і так починалась «Шумка».

Pathways to Hopak (Jayleen Renneberg, Lukian Opyr)

Pathways to Hopak (Jayleen Renneberg, Lukian Opyr)

До учасників ансамблю було ставлення, що немає різниці, які твої релігійні чи політичні погляди, чи ти українець, чи ти канадієць. Коли «Шумка» починала, то виконувала танці хореографа Василя Авраменка – «Аркан», «Мідний гуцол» – традиційні танці, які Авраменко викладав в Америці  та Канаді. З 1965 року ми почали робити свою хореографію і відтоді ансамбль «Шумка»  робить оригінальну музику.

Ми робимо не просто репертуарні танці, а сюжетні та балетні теми. Такою, є  «Попелюшка», з якою ми їздили по Китаю, виступали  в Оперному театрі у Києві та у Донецькому  оперному театрі.

–          Які організації співпрацюють з вами щодо організації гастролей?

–          Маємо своїх менеджерів, хореографів і свою студію. Ми отримуємо фінансову підтримку від місцевого уряду міста Едмонтон,  але також заробляємо гроші своїми виступами і виставами. Театр-симфонія  у Едмонтоні  сприйняла наш особливий стиль. Ми танцюємо не те, що наші прадіди привезли з України, наші танці – це вже танці Канади.

–          Маєте на увазі, що залучені якісь рухи, які використовуються у сучасному танці?

–          Наш танець «Шумка» побудований на базовому українському танку, але  з оригінальними рухами. Програма, яку ми будемо виконувати 25 і 26 листопада у Соні-Центр у Торонто включає  танець  «Стежки до гопака». Я написав лібрето  і є режисером для цієї п’єси, а хореографію робив  Віктор Літвінов з київського балету.  Це є цикл життя, з дитинства, ми ростемо, проходить бурхлива молодість, потім ми одружуємось, життя стає серйозним. Бувають нещасливі випадки, війни.  Це зветься стежка до гопака, ми починаємо своє життя з гопака.  Ця п’єса підготовлена спеціально до 50-річчя «Шумки».  Є ще традиційні танці – буковинські, гуцульські, покутські, закарпатські. Третя велика п’єса, з якою ми виступаємо  – це «Ніч на Купала» . В кожному  селі його виконували по-різному.  У цій п’єсі я навіднайти, що є джерелом Купала.  На сцені сучасна відеографія.  

Pathways to Hopak (Jarrett Siddal, Stephanie Bahniuk)

Pathways to Hopak (Jarrett Siddal, Stephanie Bahniuk)

–          Скільки часу потрібно, щоб стати танцівником ансамблю?

–          Щоб вступити в нас ансамбль, треба мати 15 років.  Треба вивчити українські танці, балет, джаз. Ми беремо в ансамбль найкращих танцюристів. Наш рівень є професійний, але ми не маємо достатньо грошей. Ці танцівники мають ще інші роботи і професії.

–          Чи виступи ансамблю є фінансово-рентабельними?

–          Ансамбль є рентабельним. Танцюристи отримують гроші  тільки за концерт.  Репетиція не є оплачуваною.  Є підтримка від міста і від уряду 30%. Решту мусимо заробляти самі.

–          Як Ви прийшли до керівництва «Шумкою»?

–          Я займався спортом, я мав тоді тринадцять років. Завжди співав українські пісні, музику знав дуже добре. Я закінчив вищу режисерську школу.  Викладав в Університеті, тепер я є менеджером ансамблю «Шумка».

–          Хто для вас є авторитетом у танці?

–          Двадцять років працюємо з Віктором Літвіновим, Іваном Викликом та Даша Орисюк з київського балету, які приїжджають сюди. Ми разом створюємо нові танці. Ми також виконуємо танці та музику Олега Скрипки.  Коли ми мали танець «Дівчина, яка кружляє в червоному танку», то у нас була хореографія з Аргентини.

Harvest Angels (Larissa Sulyma)

Harvest Angels (Larissa Sulyma)

–          Хто зараз є провідними танцівниками?

–          Лук’ян  Опер, Джейлін  Рененберг, Марко Юджиніо, який є філіппінцем. Він і його сестра Аліса є обоє були зацікавлені українською мовою і ходили до англійсько- української двомовної школи тут. Цього року перший раз став з нами танцювати китаєць. Нещодавно ми  мали 23 виступи у 13 містах.

–          Який є план концертів до 50-річчя? Де буде найбільший концерт?   

–          Найбільший концерт буде в Торонто 25-26 листопада  і в Едмонтоні 3-4 березня 2012 року.

В репертуар, окрім цих нових п’єс будуть традиційні обжинки і гумористичний танець про чоботарів.

Eve of Kupalo (Veedma- Stephanie Lilley)

Eve of Kupalo (Veedma- Stephanie Lilley)

–          Які номери у вас у підготовці?

–          Канада – це країна, яка зроблена з усіх націй.  Все, що складемо разом – це є наш канадський танець, тобто це суміш хореографій  кількох народів разом. Це для нас дуже важливе. Це оригінальне мистецтво. Ми не робимо копій, що інші українські хореографії.  Працювали з Ансамблем Вірського минулого року і з’явилась думка, що будемо виконувати разом танці  українського стилю. Наступного року  плануємо зробити прем’єру з танцюристами  з Вірського. Вважаю, що це буде великий крок українського танцювального мистецтва.

 Розмовлялa Iрина Колодiйчик

Written by

Filed under: Гордон Ґорді - «Шумка», Ірина Колодійчик

One Response to "Гордон Ґорді – «Шумка»"

  1. Mattresses says:

    Glad to read this blog! Keep it going!